تزریق بوتاکس زیر بغل،بهترین روش برای درمان تعریق شدید

تزریق بوتاکس از مهم ترین روش های جوان سازی پوست است. بیشترین کاربرد بوتاکس مربوط به رفع چین و چروک و خطوط پوستی است، اما این ماده برای درمان تعریق بیش از حد نیز کاربرد دارد.

تعریق بیش از حد، بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد. افرادی که بیش از حد تعریق می کنند از حضور در جمع شرمنده می شوند، زیرا عرق بیش از حد باعث خیس شدن لباس ها و ظاهر نامطلوب آن ها می شود.

آیا تزریق بوتاکس می تواند تعریق را کاهش دهد؟

تزریق بوتاکس برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند، نوعی درمان است که می تواند تعریق آن ها را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد را تایید کرده است. در بدن همه ما نوعی ماده شیمیایی وجود دارد، که غدد عرق را تحریک می کند. بوتاکس از طریق مسدودکردن این ماده شیمیایی مانع فعال شدن غدد عرق می شود و بدین طریق تعریق را کاهش می دهد.

تعریق بیش از حد، که با نام علمی هایپرهیدوزیس شناخته می شود، از طریق تزریق بوتاکس تا ۸۰ درصد کاهش میابد. اثربخشی تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، به مدت ۴ تا ۱۲ ماه است و باید در طول سال تمدید شود. اثرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن، طی مدت ۲ هفته قابل مشاهده است.
تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، در نواحی مختلفی همچون زیر بغل، پیشانی، دست ها و پاها استفاده می شود. این روش یک جراحی غیرتهاجمی است که نیاز به بیهوشی ندارد، فقط قبل از انجام تزریق، پزشک از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کند. اصلی ترین کاربرد تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدوزیس است که در ادامه به آن می پردازیم.

هایپرهیدروزیس چیست ؟

هایپر هیدروزیس یک اصطلاح پزشکی است که به تعریق شدید و غیر طبیعی گفته می شود. این تعریق ناشی از فعالیت زیاد غدد عرق است، که باعث تعریق شدید در برخی نواحی بدن می شود. متدوال ترین مناطقی که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند عبارتند از: دست ها، پاها، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل. این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه است.

 • هایپرهیدروزیس اولیه، معمولا به دلایل نامعلومی بروز می کند و شروع آن در کودکی و نوجوانی است. با وجود نامعلوم بودن علت، اضطراب و هیجان می تواند این نوع تعریق تشدید کند. این تعریق ممکن است در نواحی مختلفی از بدن مانند دست ها و پاها و زیر بغل رخ دهد.
 • هایپرهیدروز ثانویه، تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی داروهاست. استرس هیجانی و بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید، از دلایل این بیماری هستند. این نوع تعریق بصورت متقارن در برخی نقط بدن اتفاق می افتد و ممکن است هم در خواب و هم در بیداری رخ دهد. برای مثال فرد مبتلا به هایسپرهیدروزیس ثانویه ممکن است تعریق شدید در کف دست ها و پاها را تجربه کند.

افرادی که دچار هایپرهیدورزیس ثانویه هستند، باید برای پیدا کردن علت به پزشک مراجعه کنند. درمان بیماری اصلی، یک از راه های کاهش تعریق شدید است. تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین درمان ها برای کنترل تعریق غیر طبیعی بدن است. هایپرهیدورزیس اولیه و ثانیه از طریق تزریق سم بوتولینیوم قابل کنترل هستند. بنابراین لازم است بیمارانی که تعریق غیرطبیعی را تجربه می کنند، برای درمان، با تشخیص پزشک اقدام به تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن کنند.

چگونه بوتاکس تعریق را کاهش می دهد؟

ماده اصلی بوتاکس، سمی است به نام بوتولینیوم که از نوعی باکتری تولید می شود. این سم بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی تاثیر می گذارد و می تواند تغییراتی در عملکرد آن ایجاد کند. بوتاکس، عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد. انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی ای هستند که فرمان های مغز را اجرا می کنند و باعث واکنش نشان دادن بدن می شوند. بوتاکس از طریق مسدود کردن این انتقال دهنده ها، عملکرد سلول عصبی را بلوکه می کند.

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن نیز از طریق مسدود کردن انتقال دهنده ها صورت می گیرد. بوتاکس از طریق غیر فعال کرن مواد شیمیایی تحریک کننده غدد عرق، از تعریق زیاد جلوگیری می کند. به همین دلیل از تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید استفاده می شود.

در کدام نواحی بدن تزریق می شود ؟

تزریق بوتاکس برای کنترل تعریق در دست ها و پاها، اثربخشی کمتری دارد و ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی شود. علاوه بر این تزریق بوتاکس به این نواحی، با درد بیشتری همراه است و پزشک برای کاهش درد، از بی حسی موضعی استفاده می کند.

آماده سازی برای تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل

برای آماده سازی پیش از تزریق بوتاکس در زیربغل باید از چند نکته و دستور پیروی کنید:

 • یک لباس بدون آستین بپوشید: توصیه ما به استفاده از لباس تیره است، چرا که قرار است روی زیربغلتان علامتهایی کشیده شود و ممکن است لباستان لک شود.
 • در صورت امکان، موی زیربغلتان را قبل از جلسه درمان بتراشید تا کار برای تزریق کننده (پزشک یا پرستار) ساده تر شود.
 • اگر قرار است از کرم بی حسی موضعی استفاده کنید، باید یک ساعت قبل از شروع تزریق در مطب حاضر شوید.

فرایند تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس زیربغل

کل فرایند درمانی شما حدود 45 دقیقه خواهد بود اما خود تزریق شاید کمتر از 20 الی 30 دقیقه طول بکشد.

 • اگر روی زیربغلتان پوشیده باشد، از شما خواسته می‌شود تا لباس یا پچ زیربغل یا … را در بیاورید.
 • از شما خواسته می‌شود تا بر روی صندلی دراز بکشید و دستتان را پشت سرتان بگذارید.
 • زیربغلتان با مواد ضدعفونی کننده تمیز می‌شود و روی محل درمان با خودکار مخصوص پوست، علامت گذاری می‌شود.
 • سپس پزشک/پرستار تزریق را شروع می‌کند (تزریق 15 الی 20 تزریق در هر زیربغل).
 • وقتی تزریق تمام شد می توانید بایستید و لباستان را بپوشید.

برای این روش درمانی تنها به یک جلسه تزریق بوتاکس نیاز است و آن هم حدودا 25 تزریق در هر زیربغل خواهد بود. پزشک یا پرستار در هر تزریق مقداری بوتاکس را به کمک سوزنهای بسیار ریز به زیر سطح پوست تزریق می کند.

بعد از تزریق بوتاکس

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، می توانید به خانه بروید و زندگی عادی خود را از سر بگیرید اما ؛

 • بعد از انجام این جراحی، باید از انجام هرگونه فعالیت سنگین و ورزش پرهیز کنید.
 • تا چند ساعت بعد از تزریق، از حمام گرم اجتناب کنید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای زیربغل با توجه به کم خطر بودن آن اما ممکن است برای بعضی از بیماران عوارض جانبی کمی داشته باشد، اما از شایع ترین عوارض آن می توان به موارد زیر نام برد:

 • ضعف عضلانی
 • آنافیلاکسی
 • مشکل در تنفس، بلع یا گفتار
 • بثورات پوستی و کهیر
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خستگی
 • درد در نواحی تزریق

بوتاکس نیز مانند بسیاری از روش های درمانی، مزایا و معایبی دارد. با وجود اثربخشی بالای تزریق بوتاکس، برای موارد درمانی مختلف، ممکن است برخی افراد به دلایلی با این روش موافق نباشند.

مزایای تزریق بوتاکس

 • اثربخشی بالا و طولانی مدت؛ تزریق بوتاکس اثربخشی بالایی دارد و نتایج آن تا مدت زمان طولانی ای باقی می ماند.
 • غیرتهاجمی بودن؛ تزریق بوتاکس نوعی جراحی غیرتهاجمی است، که با کمترین عوارض جانبی همراه است. این روش درمانی کاملا بی خطر است و بیماران نیازی به داروی بیهوشی ندارند. مقداری بی حسی موضعی قبل از جراحی برای تزریق بوتاکس کفایت می کند.
 • بدون درد؛ تزریق بوتاکس غالبا بدون درد انجام می شود. پزشک برای اطمینان قبل از جراحی از بی حسی موضعی استفاده می کند تا درد را به حداقل برساند. با وجود اینکه تمام بیماران درد را تجربه نمی کنند امابرخی افراد ممکن است درد بیشتری حس کنند.

معایب تزریق بوتاکس

 • گران بودن ؛ با وجود اینکه بوتاکس از روش های درمانی کم هزینه به شمار می رود، اما این روش نسبت به سایر روش های کاهش تعریق بدن،پرهزینه است. درمان های مختلفی برای کنترل تعریق وجود دارند، اما ممکن است هیچکدام اثربخشی بوتاکس را نداشته باشند. به همین دلیل این روش نسبت به سایر روش های درمان تعریق، هزینه بیشتری دارد.
 • موقتی بودن و نداشتن اثرات دائمی؛ بوتاکس تاثر دائمی ندارد و برای اثربخشی دائمی لازم است بعد از مدتی تمدید شود.
 • داشتن عوارض جانبی احتمالی؛ تزریق بوتاکس نیز مانند هر جراحی دیگری، با عوارض احتمالی همراه است. هرچند که همه بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند.
 • مناسب نبودن برای تمام نقاط بدن؛ تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن مناسب تمام نقاط بدن نیست و فقط با تشخیص پزشک، برای برخی نواحی بدن تزریق می شود.

تزریق بوتاکس، یکی از اصلی ترین روش های درمانی برای کنترل تعریق است. با وجود اینکه FDA تزریق بوتاکس را فقط برای زیربغل تایید کرده است، اما این روش برای کنترل تعریق در سایر نواحی بدن نیز تزریق می شود. تعریق بیش از حد و غیر طبیعی، هر علتی که داشته باشد، باید درمان شود.

خطرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل

خطراتی وجود دارد که می تواند نتایج درمان هایپرهیدروزیس زیربغل را تحت تاثیر قرار دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خطر وجود درد، قرمزی یا خارش در محل تزریق وجود دارد که در کمتر از ده درصد موارد رخ می دهد.
 • بعد از تزریق بوتاکس در زیربغل، شاید بدن برای جبران میزان تعریق، در جای دیگری از بدن شروع به تعریق بیش از حد کند، که به این حالت، تعریق جبرانی گفته می شود. این مشکل در 4 تا 5 درصد افراد رخ می دهد اما معمولا بعد از 4 ماه از بین می رود.
 • ده درصد بیماران با سردرد یا گرگرفتگی بعد از تزریق مواجه می شوند.
 • کمتر از یک درصد افراد با احساس سرماخوردگی مواجه می شوند.
 • کمتر از یک درصد افراد هم با درد یا ضعف عضلانی بعد از درمان مواجه می شوند.

سخن پایانی:

کلینیک ریحانه النبی، به مدیریت دکتر سیده هدیه ذکاوت، یک مرکز پزشکی متخصص برای بانوان است که در ارائه خدمات زیبایی و بهبود ظاهری بدن تخصص دارد. یکی از خدمات معروف این کلینیک، بوتاکس زیر بغل است. بوتاکس زیر بغل یا اینجکشن زیر بغل، یک روش غیرجراحی است که برای کاهش تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود. با تزریق مقدار کمی از ماده بوتولینوم توکسین A، غدد تعریق مسدود شده و فعالیت آنها کاهش می یابد، که در نتیجه تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل مهار می شود. این روش سریع، غیر دردناک و دارای بازده بالا است و بانوانی که با مشکل تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل روبه‌رو هستند، ممکن است بهترین گزینه برای آن‌ها باشد. منتظر حضور شما در این کلینیک متخصص با تجربه و مجهز به آخرین تکنولوژی‌های پزشکی هستیم.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
معصومه خدابخش
معصومه خدابخش
مقالات: 93

پاسخ دهید

ارتباط با ما
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ روی یکی از اعضای ما در بخش زیر کلیک کنید
ما معمولاً در کمتر از چند دقیقه پاسخ شما را می دهیم 😉