بهترین سن برای تزریق بوتاکس چه زمانی است ؟

 

با گذشت زمان و بالا رفتن سن افراد کم‌کم چین و چروک‌، افتادگی‌ و خطوط پیری صورت خود را نشان داده و روی زیبایی افراد تاثیر منفی می‌گذارند. این چروک‌ها اگرچه ناراحت‌کننده هستند، اما قرار نیست که برای همیشه میهمان چهره شما باشند.

خوشبختانه در دنیای امروز، روش‌های بسیاری برای از بین بردن نشانه‌های پیری پوست و جوان‌سازی چهره افراد به وجود آمده است که هر فرد بسته به انتظارات و بودجه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند به سراغ یکی از آن‌ها برود. یکی از بهترین و کم دردسرترین این روش‌ها تزریق بوتاکس است که می‌تواند جوانی و شادابی را به چهره شما هدیه دهد.

در مورد هر روشی که برای زیبایی و جوان‌سازی چهره استفاده می‌شود، همواره یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که از چه سنی می‌توان به سراغ این روش رفت؟ برخی از روش‌های زیبایی که خاصیت ترمیم کنندگی ندارند و بیشتر برای تقویت ساختار پوست استفاده می‌شوند، برای افراد جوان و حفظ سلامت پوست آن‌ها بسیار مفید است.

اما روش‌هایی هم وجود دارند که بر روی لایه‌های عمیق‌تر پوست تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را ترمیم و بازسازی می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توان از این روش‌ها برای همه افراد در هر سن و سالی استفاده کرد؛ تزریق بوتاکس یکی از این روش‌ها است که دارای محدودیت سنی است و پزشکان آن را برای همه افراد مناسب نمی‌دانند. اگر متقاضی بوتاکس هستید و دوست دارید بدانید که از نظر سنی برای شما مناسب است یا خیر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چه افرادی کاندید مناسبی برای بوتاکس هستند ؟

عوامل مختلفی وجود دارند که بر اساس آن‌ها می‌توان تعیین کرد که یک شخص کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هست یا خیر. یکی از مهم‌ترین این عوامل سن است؛ چرا که معمولا افزایش سن تاثیر زیادی بر روی شرایط پوست افراد می‌گذارد. معمولا در سنین بالا افتادگی‌ و چروک‌های ایجاد شده در چهره افراد بسیار عمیق هستند و به همین دلیل نمی‌توان از روش‌های درمان موقتی مانند بوتاکس برای آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این در زمان تصمیم گیری برای تشخیص کاندید مناسب بوتاکس باید پارامترهای دیگری را نیز در نظر گرفت که در ادامه تعدادی از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

  • شدت چین و چروک‌ها : معمولا بوتاکس برای درمان چروک‌های خفیف تا متوسط استفاده می‌شود و برای چروک‌های بسیار عمیق کاربرد ندارد.
  • محل ایجاد افتادگی یا چین و چروک : می‌توان از بوتاکس برای از بین بردن چروک‌های ریز اطراف چشم، خطوط افقی پیشانی و خط اخم یا لبخند استفاده کرد. در مواردی نیز این روش درمانی برای جوان‌سازی گردن هم استفاده می‌شود
  • وضعیت سلامت و سابقه حساسیت زیباجو : افرادی که سابقه حساسیت به سم بوتولونیوم دارند معمولا کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند. علاوه بر این ممکن است برخی بیماری‌ها یا مصرف داروهای خاص مانع از اثرگذاری بوتاکس بر روی بافت‌های پوستی و بروز نتایج واقعی شوند.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چه زمانی است ؟

قبل از هر چیز بهتر است همین ابتدا به سوال اصلی پاسخ دهیم تا بدون دغدغه به خواندن ادامه مطلب بپردازید. تجربه نشان داده است که تزریق بوتاکس در افراد ۳۵ سال به بالا نتایج بهتری را ایجاد خواهد کرد و معمولا متقاضیانی که کمتر از ۳۵ سال دارند، به آنچه در نظر دارند نمی‌رسند. به بیان بهتر باید بگوییم که تزریق بوتاکس برای افرادی مناسب است که نشانه‌های اولیه پیری پوست مانند چروک‌های ریز و افتادگی‌ها خفیف تا متوسط در چهره آن‌ها به وجود آمده است.

ترکیبات بوتاکس با جلوگیری از حرکت بیش از حد ماهیچه‌ها و محدود کردن آن‌ها مانع از بروز چین و چروک می‌شوند و به همین دلیل هم هست که جلوی تشدید آسیب و گسترش آن را می‌گیرند؛ اما اگر به دنبال این هستید که با تزریق بوتاکس به طور کل احتمال بروز چین و چروک و افتادگی پوست را از بین ببرید، بهتر است از همین الان به سراغ آن نروید. بوتاکس تا حدی می‌تواند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازد، اما نمی‌تواند به طور کامل جلوی بروز آن‌ها را بگیرد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که اگر با چنین تفکری قصد تزریق بوتاکس در سنین جوانی را دارید، این کار را انجام ندهید.

زمانی که اولین چروک‌ها را در چهره خود مشاهده کردید، بدانید که احتمالا کاندید مناسبی برای تزریق هستید؛ البته در این مورد نیز پزشک متخصص باید شما را به عنوان یک کاندید مناسب برای تزریق تشخیص دهد. چرا که ممکن است برخی ویژگی‌های فردی شما باعث شود که نتیجه دلخواه را از تزریق بوتاکس نگیرید.

نکته مهمی که باعث می‌شود شما بعد از تزریق بوتاکس به نتایج دلخواه خود برسید این است که قبل از اینکه چروک‌ها و افتادگی‌ها بسیار شدید شوند برای این عمل اقدام کنید. با این کار سد محکمی مقابل عوامل آسیب زننده ایجاد کرده‌اید که جوانی پوست شما را حفظ می‌کند.

آیا افراد کمتر از ۳۵ سال به هیچ عنوان نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند ؟

توجه داشته باشید که محدوده سنی تعیین شده برای بوتاکس یک حکم قطعی و مشخص نیست که نتوان آن را تغییر داد. در واقع این حرف به این معنا نیست که شما باید منتظر بمانید تا دقیقا ۳۵ سالتان شود و سپس برای تزریق بوتاکس اقدام کنید. چیزی که باعث می‌شود یک فرد یکی از کاندیداهای احتمالی این روش درمانی باشد، وجود چین و چروک و افتادگی خفیف تا متوسط در چهره او است.

به همین دلیل هم هست که ممکن است فردی در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی برای این کار اقدام کند و به نتایج دلخواه خود نیز برسد. به همین صورت هم ممکن است کسی در محدوده سنی بعد از ۳۵ سال قرار داشته باشد؛ اما نیازی به تزریق بوتاکس نداشته باشد یا کلا کاندید مناسبی برای این روش نباشد.

در ژورنال های معتبر علمی حداقل سن برای تزریق بوتاکس را ۱۸ سال عنوان کرده‌اند. عموما قبل از ۱۸ سالگی تزریق بوتاکس انجام نمی‌شود؛ اما تشخیص اینکه بعد از ۱۸ سالگی بوتاکس روش مناسبی برای رسیدن به هدف شما و آنچه که در ذهن دارید هست یا نه بر عهده پزشک متخصص خواهد بود.

نتایج تزریق بوتاکس در سنین مختلف

تجربه نشان داده است که موارد استفاده و نتایج بوتاکس در دوره‌های سنی مختلف متفاوت است؛ به همین دلیل در ادامه این بخش به این موضوع می‌پردازیم که در هر رده سنی باید چه انتظاراتی از این روش درمانی داشته باشید.

نتایج بوتاکس بعد از ۲۰ سالگی

در محدوده سنی ۲۰ تا ۳۰ سالگی، چروک‌های ایجاد شده روی صورت حالت حرکتی دارند؛ به این معنا که زمانی که شما عضلات خود را حرکت می‌دهید ایجاد می‌شوند و سپس از بین می‌روند. به عنوان مثال زمانی که می‌خندید می‌توانید خط لبخند را ببینید؛ اما بعد از تمام شدن لبخندتان دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت. در مورد این چروک‌ها نیازی به تزریق بوتاکس نیست؛ اما ممکن است برخی پزشکان در اثر اصرار متقاضیان این کار را انجام دهند.

معمولا چروک‌هایی که در دهه دوم زندگی به وجود می‌آیند، ناشی از مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند. این موضوع اغلب باعث کاهش حجم عضلات و بروز خطوط و افتادگی‌هایی در چهره می‌شود. در این موارد می‌توان با استفاده از بوتاکس جلوی پیشرفت این آسیب را گرفت و باعث جوان‌تر شدن پوست شد.

نتایج بوتاکس بعد از ۳۰ سالگی

با ورود به ۳۰ سالگی، چروک‌های ریز کم‌کم خود را نشان می‌دهند و گاهی ممکن است حلقه‌های تیره‌ای در اطراف چشم به وجود بیاید. این خطوط اغلب در اطراف چشم‌ها و ابروها دیده می‌شوند و به مرور زمان عمیق‌تر خواهند شد. خانم‌هایی که در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی تجربه زایمان داشته‌اند یا افرادی که دخانیات و الکل مصرف می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض بروز این آسیب‌ها هستند. با استفاده از تزریق بوتاکس در این سنین می‌توان جلوی پیشرفت چین و چروک‌ها و گسترش آن‌ها را گرفت و روند پیری پوست را به تاخیر انداخت.

نتایج بوتاکس بعد از ۴۰ سالگی

شروع ۴۰ سالگی به خصوص برای خانم‌ها به منزله عمیق‌تر شدن چروک‌ها و گسترش آن‌ها در نواحی مختلف چهره و گردن است؛ اما جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که افرادی در این سن بوتاکس تزریق کرده‌اند، اغلب از نتایج آن رضایت کامل داشته‌اند. بوتاکس برای این افراد یک معجزه جوانی به شمار می‌آید؛ معجزه‌ای که چروک‌های آن‌ها را ناپدید می‌کند و بار دیگر پوستی صاف و یکدست را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

نتایج بوتاکس بعد از ۵۰ سالگی

در دهه پنجم زندگی چروک‌های ریز و سطحی جای خود را به خطوط عمیق‌تر می‌دهند که معمولا به این سادگی‌ها از بین نمی‌روند. به همین دلیل در این دوران به جای بوتاکس از روش‌های درمانی موثرتر مانند تزریق ژل استفاده می‌شود. ممکن است در مواردی پزشک درمان با بوتاکس را به متقاضیان توصیه کند.

آیا بعد از ۶۰ سالگی نمی‌توان تزریق بوتاکس را انجام داد ؟

به طور کلی در بوتاکس سن تنها عامل تعیین کننده نیست و عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت تا تعیین کرد که یک فرد می‌تواند از این روش درمانی استفاده کند یا خیر. با توجه به همین موضوع نمی‌توان به طور قطع افراد بالاتر از ۶۰ سال را از لیست تزریق حذف کرد. مهم‌ترین فاکتوری که در این افراد در نظر گرفته می‌شود، سوابق پزشکی و بیماری‌ها و عمق چین و چروک‌ها است. اگر چروک‌ها هنوز خیلی عمیق نشده باشند و فرد به بیماری خاصی مبتلا نباشد، برای تزریق مانعی وجود ندارد.

آیا ماندگاری بوتاکس در سنین مختلف متفاوت است ؟

معمولا مدت زمان ماندگاری بوتاکس به برند مورد استفاده بستگی دارد و سن افراد به طور مستقیم بر روی این موضوع تاثیر نمی‌گذارد. ماندگاری بهترین برندهای بوتاکس از ۶ ماه بیشتر نیست؛ اما ممکن است بسته به ویژگی‌های ساختاری پوست افراد یا سبک زندگی آن‌ها این زمان تا ۳ ماه کاهش پیدا کند.

سخن پایانی:

کلینیک ریحانه النبی تحت مدیریت دکتر سیده هدیه ذکاوت یک مرکز تخصصی درمانی برای بانوان است. این کلینیک با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته در زمینه زیبایی و جوانسازی پوست و صورت، به بانوان کمک می‌کند تا زیبایی ظاهری خود را افزایش دهند و از پیری زودرس جلوگیری کنند. یکی از خدمات محبوب این کلینیک، تزریق بوتاکس است. دکتر سیده هدیه ذکاوت به عنوان یک متخصص تجمیعی با تجربه و مهارت عالی در زمینه تزریق بوتاکس شناخته می‌شود. او به بهترین سن برای تزریق بوتاکس توصیه‌هایی ارائه می‌دهد تا بیماران بتوانند از این روش بهترین نتایج را بدست آورند. دکتر ذکاوت با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و دستگاه‌های مدرن در خدمت بیماران است و با شناخت دقیق ساختار صورت و نیازهای هر بیمار، انجام تزریق بوتاکس را به صورت دقیق و ایمن انجام می‌دهد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
معصومه خدابخش
معصومه خدابخش
مقالات: 103

پاسخ دهید

ارتباط با ما
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ روی یکی از اعضای ما در بخش زیر کلیک کنید
ما معمولاً در کمتر از چند دقیقه پاسخ شما را می دهیم 😉