منوبنزن: خطرناک ترین سفیدکننده پوست

اگر شما تصمیم گرفته‌اید با منوبنزن پوست خود را روشن كنید، صبر كنید!

در واقع، استفاده از منوبنزن به عنوان یک روش برای روشن کردن پوست خود باید با احتیاط و صبر انجام شود. چرا که این محصول حاوی مواد شیمیایی قوی است که ممکن است باعث آسیب و تحریک پوست شود.

منوبنزن، از تمام داروهای سفیدکننده پوست، بدون شک بدترین و فاجعه‌آمیزترین دارویی است که شخص با پوست نرمال و بدون ویتیلیگو می‌تواند استفاده کند. اگر شخص دچار ویتیلیگو باشد، سیستم ایمنی بدنش به سلول‌های ملانوسیت (که سلول‌های تولید رنگدانه هستند) حمله می‌کند.

ویتلیگو چیست؟

ویتیلیگو، یک بیماری شایع است که تقریباً یک درصد از جمعیت را مبتلا می‌کند. در این بیماری، بدن به سلول‌های ملانوسیت حمله کرده و باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی پوست می‌شود. علت دقیق ویتیلیگو هنوز مشخص نیست و تاکنون فقط تئوری‌ها مطرح شده‌اند. علل ژنتیکی، عوامل محیطی و اختلالات خودایمنی در ایجاد این بیماری نقش دارند. ویتیلیگو می‌تواند به‌صورت پیشرفتی و در سرعت زیادی یا به‌صورت آهسته پیشرفت کند و حتی تمام بدن را درگیر کند (ویتیلیگو یونیورسالیس)، اما اغلب به‌صورت لکه‌های سفید و پراکنده بر روی بدن ظاهر می‌شود.

در برخی موارد، فقط قسمتی از بدن (ویتیلیگو سگمنتال) مبتلا می‌شود. این بیماری می‌تواند افراد مرد و زن با هر رنگ پوستی یا نژادی را تحت تأثیر قرار دهد. ویتیلیگو ممکن است در هر سنی شروع شود، اما اغلب قبل از بیست سالگی ظاهر می‌شود. این بیماری به‌طور مستقیم از یک فرد به دیگری منتقل نمی‌شود.

منوبنزن چیست؟

منوبنزن یک داروی موضعی است که برای روشن کردن پوست(بی رنگ کننده) استفاده می شود. این دارو با مهار تولید ملانین، رنگدانه پوست، عمل می کند. ملانین مسئول رنگ پوست است.

منوبنزن برای درمان لک های پوستی، مانند لک ناشی از بارداری یا آفتاب سوختگی، استفاده می شود. همچنین برای درمان ویتیلیگو، یک بیماری خودایمنی که باعث از بین رفتن رنگدانه پوست می شود، استفاده می شود.

منوبنزن به صورت کرم یا ژل موضعی استفاده می شود.

منوبنزن چطور اثر میکند؟

مکانیسم دقیق اثر منوبنزن هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما به نظر می رسد که به دو طریق عمل می کند:

 • مهار تولید ملانین: منوبنزن با مهار آنزیم تیروزیناز عمل می کند. تیروزیناز یک آنزیم ضروری برای سنتز ملانین است. منوبنزن با مهار تیروزیناز، تولید ملانین را کاهش می دهد.
 • تخریب ملانوسیت ها: منوبنزن همچنین ممکن است باعث تخریب ملانوسیت ها، سلول های تولید کننده ملانین شود. این می تواند منجر به از دست رفتن دائمی رنگدانه پوست شود.

منوبنزن آخرین راهکار برای درمان ویتیلیگویی، که بیش از پنجاه درصد از سطح پوست را سفید کرده و افرادی که امیدی به بازگشت رنگ اولیه پوست خود ندارند یا لک و پیس در دستان، صورت و پشت پاهاشان ایجاد شده است، را بهبود می‌بخشد.

قبل از شروع درمان

قبل از شروع درمان، باید بدانید که این دارو قوی دپیگمانتنت کننده است و نباید به عنوان سفیدکننده آرایشی استفاده شود. این فرآورده برای استفاده به صورت خارجی است و باید از تماس آن با چشم جلوگیری شود. پس از استفاده از این دارو، پوست برای تمام عمر حساس می‌شود و برای حفظ مزایا و کاهش خطر آسیب ناشی از آفتاب، از جمله سرطان پوست، نیاز به محافظت دقیق از آفتاب و استفاده از محصولات ضدآفتاب دارد.

دپیگمانتاسیون کامل پس از 4 تا 1 ماه درمان با منوبنزن اتفاق می‌افتد. اگر نتایج درمان ناامید کننده باشند، باید مصرف دارو متوقف شود. اگر دپیگمانتاسیون مطلوب بود، باید به منظور حفظ آن، دارو به صورت هفتگی دو بار مصرف شود. هزینه درمان بالا، عوارض جانبی شایع و غیرمعمول و مسائل ایمنی مرتبط با رنگ‌زدایی ممکن است ناهمگون و ناقص باشد. همچنین مشکلات روانی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است در اثر تغییر رنگ پوست به وجود آیند.

عوارض و نحوه استفاده منوبنزن

منوبنزن به صورت کرم یا ژل موضعی استفاده می شود. معمولاً دو بار در روز، صبح و عصر، استفاده می شود. نتایج درمان معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه قابل مشاهده است.

منوبنزن یک داروی موثر است، اما عوارض جانبی نیز دارد. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • تحریک پوست، مانند قرمزی، خارش، یا سوزش
 • خشکی پوست
 • حساسیت پوست به نور خورشید

در موارد نادر، منوبنزن ممکن است عوارض جانبی جدی تری ایجاد کند، مانند:

 • واکنش آلرژیک
 • آسیب کبدی
 • آسیب کلیوی

منوبنزن نباید برای کودکان زیر 12 سال استفاده شود. همچنین نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود.

اگر از منوبنزن استفاده می کنید، مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب قوی خودداری کنید.

در اینجا نکاتی برای استفاده ایمن از منوبنزن آورده شده است:

 • قبل از استفاده از منوبنزن، پوست خود را با آب و صابون بشویید.
 • مقدار کمی از کرم یا ژل منوبنزن را روی ناحیه مورد نظر بمالید.
 • از تماس منوبنزن با چشم ها، بینی، دهان و سایر غشاهای مخاطی خودداری کنید.
 • اگر منوبنزن وارد چشم های شما شد، آنها را با آب فراوان بشویید.
 • اگر پوست شما تحریک شد، استفاده از منوبنزن را قطع کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب قوی خودداری کنید.

 

موارد منع مصرف منوبنزن عبارتند از:

 • حساسیت به منوبنزن یا سایر ترکیبات موجود در دارو
 • بارداری و شیردهی
 • سن زیر 12 سال
 • سابقه بیماری های کبدی یا کلیوی
 • سابقه بیماری های قلبی عروقی
 • سابقه بیماری های تیروئیدی

در صورت وجود هر یک از این شرایط، نباید از منوبنزن استفاده کنید.

علاوه بر موارد منع مصرف ذکر شده، در موارد زیر نیز باید با احتیاط از منوبنزن استفاده کنید:

 • افراد با پوست تیره
 • افراد با سابقه آفتاب سوختگی شدید
 • افراد با سابقه بیماری های پوستی، مانند اگزما یا پسوریازیس

در این افراد، احتمال بروز عوارض جانبی منوبنزن بیشتر است.

در اینجا توضیح مختصری در مورد هر یک از موارد منع مصرف منوبنزن آورده شده است:

 • حساسیت به منوبنزن یا سایر ترکیبات موجود در دارو: اگر به منوبنزن یا سایر ترکیبات موجود در دارو حساسیت دارید، ممکن است در اثر استفاده از این دارو واکنش آلرژیک شدیدی داشته باشید.
 • بارداری و شیردهی: منوبنزن می تواند از طریق جفت به جنین منتقل شود و باعث آسیب به جنین شود. همچنین، منوبنزن می تواند وارد شیر مادر شود و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند.
 • سن زیر 12 سال: ایمنی و اثربخشی منوبنزن در کودکان زیر 12 سال به طور کامل مشخص نشده است.
 • سابقه بیماری های کبدی یا کلیوی: منوبنزن می تواند باعث آسیب به کبد و کلیه ها شود. اگر سابقه بیماری های کبدی یا کلیوی دارید، ممکن است خطر ابتلا به این عوارض جانبی در شما بیشتر باشد.
 • سابقه بیماری های قلبی عروقی: منوبنزن می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر سابقه بیماری های قلبی عروقی دارید، ممکن است خطر ابتلا به این عوارض جانبی در شما بیشتر باشد.
 • سابقه بیماری های تیروئیدی: منوبنزن می تواند باعث کاهش عملکرد تیروئید شود. اگر سابقه بیماری های تیروئیدی دارید، ممکن است خطر ابتلا به این عوارض جانبی در شما بیشتر باشد.

منوبنزن یک داروی قوی است که باید با احتیاط استفاده شود. در صورت وجود هر یک از موارد منع مصرف ذکر شده، نباید از منوبنزن استفاده کنید.

نام‌هاى دیگر منوبنزن

 1. بنكویین
 2. بنزایل هیدروكینون
 3. منوبنزایل اتر هیدروكینون
 4. منوبنزون
 5. كارمیفالای
 6. لوكودینین

آیا منوبنزن مانند هیدروکینون است؟

خیر. اکثر افرادی که به دنبال روشن کردن پوست خود هستند، اشتباهاً فکر می‌کنند که منبنزن قوی‌تر از هیدروکینون است. این تماماً یک اشتباه است. منبنزن نباید با هیدروکینون یا هر روشن کننده دیگری مقایسه شود. اگرچه صحیح است که هر دو منبنزن و هیدروکینون از گروه فنول ها هستند و ساختار شیمیایی مشابهی دارند، اما اثرات آنها بر روی پوست به میزانی متفاوت است، تقریباً مانند تفاوت شب و روز.

چرا نباید از آن برای پوست نرمال استفاده کنید؟

اگر شما دچار لک‌های تیره پس از جوش هستید، لک یا ملاسما یا اسکار دارید ولی ویتیلیگو (برص) ندارید. اگر پوست شما نرمال است ولی به مرور در اثر تماس با آفتاب دچار تیرگی شده است. اگر شما دچار ویتیلیگو (لک‌وپیس یا برص) نیستید و تاکنون استفاده از منوبنزن را شروع کرده‌اید، بلافاصله دست نگه دارید!

از میان تمام داروهایی که سفیدکننده پوست هستند، منوبنزن بدترین و فاجعه‌آمیزترین دارویی است که شخص با پوست نرمال و بدون ویتیلیگو می‌تواند، استفاده کند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست در این مقاله به این مورد می‌پردازد.

مقایسه پوست نرمال و پوست ویتیلیگو

در بیمارانی که دچار ویتیلگو هستند، سیستم ایمنی بدنشان به سلول‌های ملانوسیت (که همان سلول‌های رنگدانه‌ساز هستند) حمله می‌کند. این حمله باعث می‌شود که سلول‌های ملانوسیت از بین بروند و در نتیجه پوست دچار تیرگی یا بی‌رنگی شود.

پوست نرمال، پوستی است که سلول‌های ملانوسیت آن سالم و فعال هستند. این سلول‌ها ملانین تولید می‌کنند که مسئول رنگ پوست است.

عوارض استفاده از منوبنزن برای پوست نرمال

منوبنزن یک داروی قوی است که برای درمان ویتیلیگو استفاده می‌شود. این دارو با مهار تولید ملانین باعث روشن شدن پوست می‌شود.

متاسفانه، منوبنزن عوارض جانبی زیادی برای پوست نرمال دارد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک پوست: منوبنزن می‌تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش و خشکی پوست شود.
 • حساسیت به نور خورشید: منوبنزن پوست را نسبت به نور خورشید حساس می‌کند. در نتیجه، در معرض نور خورشید قرار گرفتن می‌تواند باعث آسیب جدی به پوست شود.
 • تغییر رنگ پوست: منوبنزن می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. این تغییر رنگ ممکن است دائمی باشد.
 • آسیب به چشم ها: منوبنزن می‌تواند باعث تحریک چشم ها شود.
 • آسیب به کبد و کلیه ها: در موارد نادر، منوبنزن می‌تواند باعث آسیب به کبد و کلیه ها شود.

راه های روشن کردن پوست نرمال

اگر شما دچار لک های پوستی هستید، راه های دیگری برای روشن کردن پوست وجود دارد که عوارض جانبی کمتری دارند. از جمله این راه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لایه برداری پوست: لایه برداری پوست باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست و روشن شدن پوست می شود.
 • استفاده از کرم های روشن کننده: کرم های روشن کننده با مهار تولید ملانین باعث روشن شدن پوست می شوند.
 • استفاده از لیزر: لیزر می تواند باعث از بین رفتن ملانین و روشن شدن پوست شود.

 

منوبنزن یک داروی قوی است که برای درمان ویتیلیگو استفاده می‌شود. این دارو عوارض جانبی زیادی برای پوست نرمال دارد. اگر شما دچار لک های پوستی هستید، بهتر است از راه های دیگری برای روشن کردن پوست استفاده کنید که عوارض جانبی کمتری دارند.

سخن پایانی:

کلینیک ریحانه النبی یک کلینیک زیبایی مخصوص بانوان در تهران است که خدماتی مانند پوست، مو، زیبایی و لیزر ارائه می دهد. دکتر هدیه ذکاوت، متخصص پوست و مو، مدیر این کلینیک است.

دکتر ذکاوت در مورد استفاده از منوبنزن برای روشن کردن پوست در بانوان می گوید:

منوبنزن یک داروی قوی است که برای درمان ویتیلیگو استفاده می شود. این دارو با مهار تولید ملانین، رنگدانه پوست، باعث روشن شدن پوست می شود.

با این حال، منوبنزن عوارض جانبی زیادی دارد، از جمله تحریک پوست، حساسیت به نور خورشید، تغییر رنگ پوست و حتی سرطان پوست.

استفاده از منوبنزن برای روشن کردن پوست در بانوان، به ویژه در محصولات آرایشی و بهداشتی، نگرانی هایی را ایجاد کرده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از منوبنزن را در محصولات آرایشی و بهداشتی ممنوع کرده است.

در ایران نیز، سازمان غذا و داروی ایران استفاده از منوبنزن را در محصولات آرایشی و بهداشتی ممنوع کرده است. با این حال، هنوز هم برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی منوبنزن در بازار ایران یافت می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
معصومه خدابخش
معصومه خدابخش
مقالات: 108
ارتباط با ما
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ روی یکی از اعضای ما در بخش زیر کلیک کنید
ما معمولاً در کمتر از چند دقیقه پاسخ شما را می دهیم 😉