Picture2

مراقبت حرفه‌ای پوست صورت: آرامش و جوانی را به پوست خود هدیه دهید!

پزشک : خانم دکتر هدیه ذکاوت

چکیده:

به خاطر اهمیت صورت به عنوان یکی از بارزترین قسمت‌های بدن و نشان دهنده‌ی اثرات بالا رفتن سن یا استرس‌های محیطی، مراقبت از پوست صورت امری بسیار مهم است. حفظ سلامت پوست به ظاهر و شادابی صورت تأثیر می‌گذارد و کمک می‌کند تا پوست جوان و سرزنده باقی بماند. سطح پوست شامل سلول‌های مرده است که وظیفه‌ی محافظت از پوست را برعهده دارند. در هر ماه، این سلول‌های مرده از بین می‌روند و جایگزین آنها سلول‌های جدید می‌شوند. اما از آنجایی که سلول‌های مرده بر روی سطح پوست جمع می‌شوند، آن را کمی کمرنگ و کمرو درخشان می‌کنند. به همین دلیل، مراقبت از پوست و حذف این سلول‌های مرده از سطح پوست بسیار اهمیت دارد. روش‌های خانگی زیادی برای مراقبت از پوست وجود دارد، مانند شست و شوی صورت با لوسیون، استفاده از کرم‌های مرطوب کننده یا انجام ماسک‌های ویتامینه. با این حال، گاهی بهتر است این کار به صورت اصولی و توسط یک فرد متخصص انجام شود. یکی از روش‌های مراقبت پوست، فیشیال پوست است که بدون توجه به نوع پوست شما، می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

فیشیال صورت چیست ؟

فیشیال صورت یک روش درمانی رایج و پرطرفدار برای مراقبت از پوست است. Facial شامل چندین روش درمانی جداگانه است که معمولا انجام تمام آن ها در اندک زمانی امکان پذیر است.
از لحظه ورود شما به کلینیک زیبایی ریحانه النبی تا زمانی که به پوستی جوان تر و شادابتر دست پیدا کنید، تمام پروسه تنها یک ساعت به طول می انجامد و در خلال این فرایند، شما احساس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد. فشیال صورت می تواند راحت ترین و بهترین راهکار برای فرار از یک از هفته پر استرس باشد. فراموش نکنید که استرس می تواند به شکل جدی بر روی پوست صورت شما اثر بگذارد.شما می توانید در عرض یک ساعت، پوست مرده، تیره و کدر خود را به پوستی سالم و جوان تبدیل کنید و بدین ترتیب، با مشکلات پوستی نیز خداحافظی کنید.

مراحل مختلف فیشیال صورت کدامند؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، Facial صورت یک درمان چند مرحله ای است. این مراحل در واقع تعدادی از روتین های مراقبت از پوست مفید هستند که در کنار یکدیگر جمع آوری شده اند تا یک پروسه بسیار کارآمد و مفید را خلق کنند. این کار با تمیز کردن صورت آغاز می شود. برای این منظور معمولا از تمیز کننده های ملایم پوست صورت استفاده می شود تا چربی ها، عرق و کثیفی از پوست صورت پاک شوند. در این مرحله همچنین ارایش صورت پاک می شود. و بعد لایه برداری عمیق تر و یک پیلینگ مکانیکال با دستگاه میکرودرم ابرژن انجام میشود که حتما باید توسط متخصص پوست انجام شود تا بنا بر تشخیص ضخامت پوست درجه دستگاه را تنظیم کرده تا صدمه ای به پوست وارد نشود.
در مرحله بعد، به پوست صورت شما بخور گرم داده می شود. این کار به افزایش رطوبت و آرامش پوست کمک می کند. منافذ پوست نیز در این مرحله کاملا باز می شوند تا فرایند پاکسازی و سم‌زدایی پوست صورت گیرد. در مرحله بعد، متخصص به منظور از بین بردن چربی ها و کثیفی ها به شکل عمیق تر، از یک اسکراب پوست استفاده می کند. اسکراب لایه بردار می تواند جوش های سرسیاه و سرسفید پوست شما را از بین ببرد. پس از این مرحله ماسک مخصوص پوست شما همرا با بخور سرد انجام میشودتا منافذ باز مجدد بسته شوند.(توینینگ)
در مرحله بعد هیدرودرمی انجام میشود که آبرسانی قوی توسط ژل هیدرودرم و با روش الکترولیز انجام میگردد در این مرحله پوست بسیار شاداب و درخشان میشود.

در مرحله آخر نوبت به ماساژ پوست صورت میرسد که در کلینیک ریحانه النبی با روغن های مغذی و طبیعی انجام میشود.

مراحل فشیال در کلینیک ریحانه النبی:

 1. لایه برداری مکانیکال با میکرودرم ابرژن
 2. بخار رسانی گرم + اسکراب
 3. پاکسازی + استخراج چربی و کومدون ها و جوش های سرسیاه و سرسفید
 4. بخار رسانی سرد+ ماسک
 5. هیدرودرمی با ژل هیدرودرم مرغوب
 6. ماساژ صورت با روغن های طبیعی و مغذی

بهترین زمان (یا سن) برای انجام فیشیال صورت کدام است و این کار را هر چند وقت یک بار باید انجام داد؟

اگرچه مشکلات پوستی از دوران نوجوانی آغاز می شوند، اما اکثر متخصصان پوست انجام فشیال صورت از بیست سالگی به بعد را توصیه می کنند. تا آن زمان، شما می توانید مراقبت های پوستی را در خانه انجام دهید و به یک روتین پوستی خوب وفادار بمانید. بهتر است این روتین پوستی را زیر نظر پزشک و متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید.

اگر بین 18 تا 25 سال هستید، می توانید برای موقعیت های خاص و یا یک الی دو بار در ماه (حداقل) اقدام به فشیال کنید. این کار به درخشش و جوانی پوست شما کمک می کند. انجام این کار یک الی دو بار در ماه کافی است. افراد بالای 20 سال، می توانند حداکثر استفاده را از فشیال صورت ببرند و با انجام این کار، اثرات پیری در پوست صورت را به حداقل برسانند. همچنین این افرادی می توانند با کمک فشیال صورت آکنه های هورمونی، پوست های کدر و لکه های اطراف صورت را درمان کنند.

از آنجایی که Facial صورت شامل لایه برداری و ماساژ پوست نیز می شود، انجام این کار به صورت ماهیانه یا یک جلسه در هر سه هفته، می تواند به شما کمک کند تا درخشندگی پوست خود را حفظ کنید، مشکلات پوستی را از بین ببرید و از صورتی جوانتر و بی عیب و نقص لذت ببرید

 معرفی انواع فیشیال

فشیال معمولی،فشیال VIP، فشیالCIP،فشیال پلاس

تفاوت این سه نوع فشیال در مقدار و نوع مواد مصرفی در مراحل مختلف فشیال است که شامل ژل هیدرودرم ،نوع اسکراب و نوع ماسک مصرفی و نوع روغن ماساژ میباشد.

فشیال پلاس: فشیال پلاس مخصوص درمان آکنه (جوش) بدون استفاده از راکوتان ها و لایه بردار ها که تنها با یک جلسه تفاوت رو متوجه خواهید شد.

مراحل اصلی فیشیال حرفه ای صورت

 1. لایه برداری مکانیکال با میکرودرم ابرژن
 2. بخار رسانی گرم + اسکراب
 3. پاکسازی + استخراج چربی و کومدون ها و جوش های سرسیاه و سرسفید
 4. بخار رسانی سرد+ ماسک
 5. هیدرودرمی با ژل هیدرودرم مرغوب
 6. ماساژ صورت با روغن های طبیعی و مغذی

فشیال یکی از بهترین راه حلها برای مراقبت از پوست صورت است. این امر، به ویژه زمانی که توسط یک متخصص زیبایی با تجربه و آگاه انجام شود، می تواند مزایای بسیار زیادی را برایتان به همراه داشته باشد.

فیشیال می تواند پوست صورت شما را پاکسازی کند. این کار با از بین بردن لایه هایی از پوست های مرده و تغذیه پوست، می تواند به شفافیت و جوان تر شدن صورت شما کمک کند. پس از ماساژ، فیشیال صورت دومین روتین درمانی محبوب در اسپاها محسوب می شود. فیشیال می تواند بخشی از روتین مراقبتی دائمی شما برای پوست صورتتان باشد. در این صورت است که می توانید از عملکرد و مزایای این روش، بیشترین بهره را ببرید.

فواید فیشیال صورت

فواید فیشیال صورت، کوتاه‌مدت و بلندمدت است و شما می‌توانید مزایای کوتاه‌مدت آن را بلافاصله پس از اتمام جلسه مشاهده کنید.
از جمله مزایای کوتاه‌مدت فشیال صورت می‌توان به طراوت، تمیزی، نرمی و در کل ظاهر بهتر پوست اشاره کرد. همچنین انجام این کار باعث می‌شود که اگر جای جوش و لک روی صورت شما وجود دارد، کمرنگ شود. شما می‌توانید به انجام این کار در مدت‌زمان‌های مشخص پوست بهتری داشته باشید. البته انجام این کار به افرادی که پوست‌های حساس دارند و در ماه‌های سرد سال اذیت می‌شوند نیز توصیه می‌شود.

از دیگر مزایای فشیال که پس از انجام چند جلسه‌ای فشیال صورت متوجه آن‌ها می‌شوید، می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • لیفت و سفت شدن پوست
 • برطرف شدن سیاهی و پف زیر چشم
 • یکدست شدن پوست و ایجاد طراوت و شادابی در پوست
 • پاک شدن پوست از هرگونه آلودگی و رادیکال‌های آزاد
 • رها شدن از استرس و حس آرامش
 • کمرنگ شدن جای  جوش و لک‌های پوستی
 • برطرف شدن جوش‌های سرسیاه، سرسفید و منافذ باز

تاثیر فشیال صورت برای درمان آکنه و جای آکنه

از تحلیل تاریخچه استفاده از بوتاکس، می‌توان فهمید که این ماده علاوه بر کاربردهای زیبایی، کاربردهای درمانی نیز دارد. یکی از مزایای اصلی بوتاکس این است که می‌توان از آن برای کمک به درمان دردهای عضلانی غیرارادی استفاده کرد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که استفاده از بوتاکس برای درمان حرکات غیرارادی ماهیچه‌ها در بیماری پارکینسون موثر است. همچنین، استفاده از بوتاکس می‌تواند در مواردی مانند مسدود شدن اعصاب حسی موثر باشد و از ارسال پیام درد به مغز جلوگیری کند و در درمان دردهای تنشی نیز مؤثر باشد. همچنین، تزریق بوتاکس می‌تواند به عنوان راهی مناسب برای درمان دردهای میگرن استفاده شود. با شروع فصل تابستان، شدت تعرق افزایش می‌یابد. با این حال، برخی افراد با عارضه تعریق بیش‌ازحد مبتلا هستند و شدت تعرق آنها به اندازه‌ای بالا است که می‌تواند فعالیت‌های روزانه آنها را مختل کند. تزریق بوتاکس یکی از راهکارهایی است که می‌توان برای کاهش میزان تعرق استفاده کرد. دیستونی نیز یکی از بیماری‌هایی است که می‌توان بوتاکس را برای درمان آن استفاده کرد. به طور خاص، در حالت شدید دیستونی، انجام تمام فعالیت‌ها را مختل کند و بوتاکس با فلج کردن عضلات و ماهیچه‌های منقبض به درمان این مشکل کمک می‌کند.

سایر مزایا و کاربردهای بوتاکس شامل :

 • لیفت چشم و ابرو
 • رفع چروک‌های پیشانی و اطراف چشم
 • رفع خطوط لبخند و اخم
 • رفع تیرگی و کبودی اطراف چشم

 

تاثیر فشیال صورت برای درمان آکنه و جای آکنه

شاید تابه‌ حال جوش روی صورت خود را با ناخن تخلیه کرده باشید. این کار باعث می‌شود رد ناخن بر روی پوست باقی بماند. این رد به‌راحتی خوب نمی‌شود و می‌تواند مدت‌ها باعث ناراحتی شما شود. اما با انجام فشیال پلاس می‌توان به‌راحتی چنین مشکلی را درمان کرد. طبق بررسی‌های انجام شده، برای لایه‌برداری پوست در جهت درمان جای آکنه، باید از فشیال پلاس استفاده کرد.

فشیال صورت برای رفع جوش‌های سرسفید و سرسیاه

وجود جوش‌های سرسیاه و سرسفید بر روی پوست باعث انسداد منافذ می‌شود و این موضوع تیره‌تر شدن پوست را به همراه دارد. بنابراین متخصص فشیال پوست با استفاده از تبحری که در این زمینه دارد و ابزار مخصوص، جوش‌ها را به‌صورت کامل تخلیه می‌کند. این کار بدون هیچ آسیبی به پوست انجام می‌شود.

فشیال صورت برای باز کردن تمام منافذ پوستی

یکی از موضوعاتی که شما نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید، کثیف شدن و رسیدن آسیب‌های محیطی به پوست است. بنابراین در اکثر مواقع پوست شما در معرض پرتوهای مضر خورشید یا سایر مواد سمی قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که به‌مرورزمان آلودگی‌ها بر روی سطح پوست جمع شوند و منافذ پوست را ببندد. با انجام فیشیال پوست این مشکل برطرف می‌شود و تمام سلول‌های مرده که بر روی پوست وجود دارند، از بین می‌روند. انجام دوره‌ای فشیال پوست و پاک کردن هرگونه آلودگی، باعث می‌شود که دیگر جوش و آکنه بر روی پوست ایجاد نشود.

فشیال صورت برای سفت کردن پوست

یکی از موضوعاتی که با افزایش سن برای همه پیش می‌آید، شل شدن پوست صورت و کاهش استحکام آن است. این موضوع به دلیل کلاژن سازی کمتر اتفاق می‌افتد، بنابراین در طی جلسه فیشیال به دلیل استفاده از دستگاه میکرودرم ابرژن، ماسک و لوسیون های مخصوص، کلاژن سازی تحریک می‌شود و این موضوع علائم پیری و چروک شدن پوست را کاهش می‌دهد.

فشیال پوست برای رفع حلقه‌های تیره پای چشم

پوست اطراف چشم نسبت به پوست سایر قسمت‌های صورت، نازک‌تر و حساس‌تر است، بنابراین نیاز به مراقبت بیشتر دارد. حال اگر شما مراقبت کافی انجام ندهید، دچار مشکل تیرگی پای چشم می‌شوید. این مشکل با استفاده از مراحل مختلفی که در فشیال پوست توسط متخصصان فشیال استفاده می‌کنند، برطرف می‌شود.

فشیال پوست سبب افزایش قدرت جذب پوست می‌شود

احتمالا شما نیز تا به حال از محصولات مراقبت از پوست استفاده کرده‌اید، اما متوجه شده‌اید که این دست از مواد و محصولات تاثیر به خصوصی ندارند. دلیل این موضوع این است که پوست شما به‌قدری زبر شده که دیگر نمی‌تواند جذب مواد را انجام دهد، بنابراین با فیشیال پوست می‌توانید قدرت جذب پوست را نیز افزایش دهید و در ادامه تاثیر بهتری از مصرف محصولات مراقبت از پوست مشاهده کنید.

فشیال صورت برای لایه‌برداری پوست صورت

لایه‌برداری یکی از راه‌های مناسب برای پاک کردن سلول‌های مرده از روی پوست است. توجه داشته باشید که اگر سلول‌های مرده پاک نشوند، بر روی پوست جمع خواهند شد و این موضوع به زبر و خشک شدن پوست منجر می‌شود. شما می‌توانید لایه‌برداری را در خانه نیز انجام دهید، اما انجام یک لایه‌برداری حرفه‌ای برای پوست نیاز خواهد بود. از همین رو انجام فشیال برای لایه‌برداری پوست بهترین انتخاب است.

فیشیال صورت، پوست را نرم و درخشان می‌کند

در طی جلسه فشیال پوست، کارشناس برای شما از ماسک‌های مخصوص به نوع پوستتان استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود که پوست شما به‌خوبی آب‌رسانی شود. همچنین این ماسک‌ها خاصیت برطرف‌کنندگی تیرگی‌های پوست را نیز دارند، از همین رو پس از اتمام جلسه شما متوجه نرمی و درخشانی پوست خود خواهید شد.

فیشال صورت، رنگ پوست‌تان را یکدست می‌کند

با افزایش سن و تغییرات هورمونی که در بدن رخ می‌دهد، تولید ملانین زیاد می‌شود. در نتیجه بر روی پوست لکه‌های تیره ایجاد خواهد شد که این موضوع می‌تواند رنگ پوست شما را تغییر دهد، اما نگران این موضوع نباشید، زیرا با شرکت در جلسات فشیال می‌توانید این لکه‌ها را از بین ببرید و پوست روشن و یکدست داشته باشید.

روشن کردن آرنج و قوزک و زانو با فشیال

تیرگی آرنج، قوزک و زانو از مشکلات شایعی به شمار می‌آید که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. حال روشن کردن آرنج و قوزک و زانو با فشیال، یکی از راه‌های موثر و سریع است که افراد می‌توانند بهترین نتیجه را از انجام آن مشاهده کنند.

قبل و بعد از فشیال صورت چه کارهایی باید انجام دهیم؟

رعایت نکات مراقبتی در مورد فشیال صورت باعث می‌شود که شما نتیجه بهتری از این کار ببینید، در نتیجه لازم است که اقداماتی را قبل و بعد از این کار انجام دهید.

مراقبت های قبل از فشیال صورت

 • برای انجام فشیال پوست یک مرکز معتبر را انتخاب کنید.
 • اگر شما دچار هرگونه آلرژی هستید، باید پیش از انجام فشیال با متخصص پوست مشورت کنید.
 • اگر به دلیل هر موضوعی دارویی خاص مصرف می‌کنید، متخصص را در جریان بگذارید.
 • باردار بودن نیزیکی از مسائلی به شمار می‌آید که پیش از انجام فیشیال باید با متخصص در میان گذاشته شود.
 • عدم استفاده از کرمهای لایه بردار حداقل 48 ساعت قبل از میکرودرم ابرژن.
 • پس از انجام کارهای تحریکی و تخریبی روی طرح صورت و دور چشم در 48 ساعت  قبل ازانجام میکرودرم ابرژن مثل بند،تیغ،آرایش سنگین و…که پوست را خیلی حساس نموده جدا خودداری کنید.
 • قبل از انجام میکرودرم  ابرژن صورت را کاملا شسته و خشک نمایید و هیچ گونه مواد آرایشی روی صورت و دور چشم نباشد.
 • پس از شست و شوی صورت (در مطب) آماده سازی پوست برای انجام میکرودرم ابرژن صورت خواهد گرفت.

مراقبتهای بعد از فشیال صورت

 • از دست‌کاری پوست صورت خود جدا خودداری کنید و جوش‌های باقی‌مانده را به‌هیچ‌وجه نکنید.
 • به دلیل لایه‌برداری عمیقی که در فیشیال انجام می‌شود، پوست شما قرمز خواهد شد. توصیه می‌شود به‌هیچ‌وجه برای برطرف کردن این قرمزی از آرایش استفاده نکنید و اجازه دهید که پوست شما برای چند روز به دور از آرایش بماند.
 • در محیطی که باعث می‌شود عرق کنید قرار نگیرید، زیرا این کار باعث می‌شود که آلودگی‌ بیشتری به منافذ باز پوست وارد شود.
 • پس از انجام فشیال، پوست صورت بسیار حساس و آسیب‌پذیر می‌شود. در نتیجه شما باید از نورشدید خورشید دوری کنید و برای چند روز به‌طور مداوم بر روی پوست صورت خود ضدآفتاب بزنید.
 • تا یک هفته از اصلاح و انجام اپیلاسیون صورت دوری کنید، زیرا این کار التهاب و تحریک پوست را به همراه خواهد داشت.
 • مراقبت های بلافاصله بعد از میکرودرم ابرژن برای حفظ آرامش پوست در مطب برای مراجعه کننده انجام خواهد گرفت ،که حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید.
 •  در 48 ساعت بعد از میکرودرم ابرژن به پوست صورت استراحت داده و صورت را به دفعات با آب سرد شستشو دهید (کمپرس سرد) و از کارهای تحریکی مثل آرایش سنگین اصلاح و … کاملاً جلوگیری کنید.
 • از کرم هایی که هر روز استفاده میکردید استفاده نکرده و فقط از کرم های ترمیم کننده طبق راهنمایی پزشک مشاور استفاده نمایید و در پایان 48 ساعت کارهای روزانه روی پوست صورت را طبق برنامه همیشه دنبال نمایید.

اثرگذاری و نتایج


 • فیشیال پوست ممکن است حدود ۶۰ دقیقه طول بکشد، اما زمان انجام آن به نوع فیشیال و نوع پوست بستگی دارد. برخی فیشیال‌ها طراحی شده‌اند تا بهبودی در مشکلات پوستی مانند آکنه‌ها ایجاد کنند و ممکن است شامل خارج کردن جوش‌های سرسیاه و سرسفید یا لایه برداری شیمیایی باشند. در حالی که برخی دیگر تنها به آبرسانی و تغذیه پوست می‌پردازند. ابزارهایی مانند میکرودرم نیز ممکن است بسته به نوع فیشیال مورد استفاده قرار گیرند تا نتایج بهتری به دست آید. مهم این است که پزشک باید دانش کافی در زمینه نوع پوست و درمان مناسب را داشته باشد و بعد از درمان مراقبت‌های لازم را به بیمار توصیه کند. هرچند، پس از یک جلسه درمان، شما پوستی هیدراته، درخشان، نرم و با کمترین جوش خواهید داشت.

ممنوعیت استفاده

  • بهتر است همانند سایر روش‌های درمانی، در صورتی که باردار هستید، شیردهی می‌کنید یا با مشکلات سلامت دیگر مواجه هستید، قبل از انجام درمان با پزشک خود مشورت کنید.
  • انجام پیلینگ شیمیایی یا سایر روش‌های لایه برداری در طول تابستان توصیه نمی‌شود، زیرا این روش‌ها به لایه بالایی پوست آسیب می‌زنند و پوست در برابر سوختگی و آسیب‌های نور فرابنفش بیشتر حساس می‌شود. همچنین، گرمای تابستان می‌تواند شرایط را تشدید کند.
  • اگر پوست شما حساس است یا مستعد آکنه و جوش است، حتماً با پزشک خود درباره این موضوع صحبت کنید، زیرا در برخی موارد فیشیال ممکن است باعث تحریک یا صدمات بیشتر به پوست شود.

سوالات متداول

بله، با توجه به انواع مختلف پوست درمان مناسب ارائه خواهدشد.

حداقل از یک روز قبل فیشیال لایه‌بردار استفاده نکنید و آقایان صبح روز درمان شیو نکنند.

باتوجه به حساس شدن پوست از هرگونه عملی که باعث آزردگی پوست می‌شود خودداری کنید.

باتوجه به نوع و وضعیت پوست برای هر شخص متفاوت است.

در بارداری و شیردهی حتما قبل از درمان با پزشک مشورت کنید. در اوج تابستان و هنگامی‌که در معرض نور شدید آفتاب هستید بهتر است از هیچ‌گونه درمان لایه‌برداری استفاده نکنید.

متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند این نوع پاکسازی باید ماهی یک‌بار یا هر 2 ماه یک‌بار انجام شود. زیرا چرخه گردش سلولی پوست 28 روز طول می‌کشد و انجام بیشتر فشیال صورت بیش از یک‌بار در ماه باعث تحریک پوست خواهد شد.

لایه‌برداری صورت بسیار مهم است. زیرا تمامی آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی صورت برای بسته شدن منافذ باز پوست از بین می‌روند.

نه، فیشیال صورت مردان را نیز می‌توان برای تمیز کردن پوست و بهبود ظاهر آن استفاده کرد.

مراحل شامل پاکسازی، لایه برداری، استخراج، ماساژ و ماسک است.

ارتباط با ما
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ روی یکی از اعضای ما در بخش زیر کلیک کنید
ما معمولاً در کمتر از چند دقیقه پاسخ شما را می دهیم 😉