تغذیه نوروزی مناسب پوست

مراقبت از پوست تنها به زمان و مناسبت خاصی محدود نمی‌شود و لازم است به صورت مداوم در طول سال و متناسب با شرایط هر فصل از پوستمان مراقبت کنیم. با وجود آن که اغلب خانم‌ها برای زیباسازی پوست خود در ماه پایانی سال هزینه هنگفتی صرف می‌کنند، اما متاسفانه در ایام نوروز مراقبت لازم را برای طولانی‌تر بودن تاثیر اقدامات به عمل نمی‌آورند و گاهی حتی باعث آسیب پوست می‌شوند.

استفاده از ماسک و ماساژ در تعطیلات

پوست، آیینه درون ماست.ورزش کردن، توصیه مکرر و همیشگی متخصصان است و انجام مداوم آن در طول سال برای کل بدن ضروری است، اما تعطیلات نوروز وقت مناسبی برای ماساژ پوست و استفاده از ماسک در فضایی آرام است.

ماساژ، باعث تحریک پوست برای کلاژن‌سازی می‌شود. با هر روغنی اعم از زیتون، کنجد و بادام امکان ماساژ صورت وجود دارد. برای پوست‌های حساس علاوه بر این روغن‌ها، استفاده از روغن آرگان نیز مناسب است. البته توصیه می‌شود، پوست اطراف چشم ماساژ داده نشود چراکه به دلیل نازکی بسیار حساس و شکننده است و چروک‌های اطراف آن بیشتر می‌شود.

برای ماساژ گونه و به جریان انداختن لنف صورت، حرکت دست‌ها را از کنار بینی به صورت دورانی شروع و به سمت گوش‌ها هدایت کنید. پیشانی را با حرکات رو به بالا و گردن را به سمت بالا یا به پایین ماساژ دهید.

تغذیه نوروزی پوست

متخصصان توصیه می‌کنند، در ایام تعطیلات مراقب تغذیه خود و میزان کالری دریافتی باشید. از آنجا که مصرف آجیل و شیرینی در این ایام بیش از هر زمان دیگری است، خانم دکتر ذکاوت توصیه می‌کند افرادی که بر اثر مصرف آجیل با مشکل آکنه مواجه می‌شوند، بسیار مراقب باشند.

آنها تعطیلات را فرصت مناسبی برای تغییر سبک زندگی و اصلاح شیوه تغذیه می‌داند و می‌گویند: استفاده از چای سبز، تخم کتان، سویا و بادام به دلیل استروژن موجود در آنها توسط افراد میانسال و کسانی که وارد مرحله یائسگی شده‌اند، در طراوات و شادابی پوست بسیار تاثیر دارد.

متخصصین پوست و مو تأکید می‌کنند: از نظر علمی ثابت نشده است که غذا یا دانه روغنی خاصی در جوش زدن تاثیر داشته باشد، اما ممکن است سیستم بدن افراد نسبت به مصرف ماده‌ای خاص واکنش نشان بدهد. بنابراین افرادی که می‌گویند در ایام عید جوش صورتشان بیشتر و بدتر می‌شود، بهتر است از مصرف هر ماده غذایی که باعث جوش زدن صورت یا بدن می‌شود، امتناع کنند و از صابون ضدباکتری روزی یک تا دو بار استفاده کنند.همچنین انعکاس نور آفتاب روی پوست در کنار دریا 60درصد بیشتر می‌شود و بهتر است ضدآفتاب هر یک ساعت تکرار شود.افرادی که قصد حمام آفتاب دارند، از روغن مخصوصا در ناحیه کمر و شانه‌ها (به عنوان شایع‌ترین نقاط آفتاب‌سوزی) استفاده کنند تا دچار التهاب و سوزش شدید نشوند.

مراقبت از پوست در برابر آفتاب، زن و مرد نمی‌شناسد و لازم است تمام افراد علاقه مند به کوهنوردی، گردش در محیط‌های بیابانی، جنگلی یا کنار دریا، مراقبت از پوستشان را جدی‌تر بگیرند، چراکه بهترین ضدآفتاب هم حداکثر سه ساعت در برابر اشعه ماورای بنفش دوام دارد.

پوشیدن لباس‌ آستین‌دار و محافظت از پوست در مقابل نور خورشید مخصوصا برای آقایان که معمولا از پیراهن آستین کوتاه و شلوارک برای گردش و تفریح در مناطق جنگلی، ساحلی و بیابانی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است چراکه قطر اتمسفر در این نواحی کمتر و شدت آسیب بالاتر است. استفاده از پوشش بلند، علاوه بر این که باعث محافظت از پوست می‌شود، مانع گزیدگی پوست توسط حشرات و عفونت پوست خواهد شد. علاوه بر این استفاده از کرم‌های دافع حشرات در این زمان توصیه می‌شود. خانم دکتر ذکاوت در باره نحوه استفاده از ضدآفتاب در فصول گرم می‌گوید: ضدآفتاب باید کل پوست را بپوشاند. برای این کار به اندازه یک بند انگشت یا قاشق چایخوری باید برای پوشاندن کل صورت استفاده شود. توصیه می‌شود آقایان علاوه بر استفاده از ضدآفتاب روی پوست صورت، برای لاله گوش، پشت گردن و جلوی گردن نیز از آن استفاده کنند.